Stylowo Mieszkaj

Od luksfery do tafli szkła,czyli krótka historia szkła w kuchni

Na przestrzeni ostatnich lat kilkakrotnie obserwowaliśmy zmiany w kuchniach – zarówno odnoszące się do projektów, jak i wystroju. Małe i wąskie pomieszczenia tak charakterystyczne dla osiedlowych bloków zostały z powodzeniem zastąpione przez otwarte przestrzenie, które pozostawiają znacznie większe możliwości aranżacyjne.

Zapewne wielu właścicieli ciasnych, nieustawnych pomieszczeń kuchennych zmagało się z urządzeniem ich tak, aby poza swoją podstawową funkcją – przygotowywania posiłków, były jeszcze ładnym i przyjemnym miejscem, w którym chce się przebywać. Rzadko mieliśmy takie możliwości, aby poza niezbędnymi sprzętami ustawić w nich chociażby niewielki stół. Szkło pomagało tutaj na zasadzie detalu: półki, czy też przeszklenia w szafce, które przytłaczającej niekiedy powierzchni nadawało lekkość. Każda gospodyni, której udało się efektownie urządzić taką kuchnię, czuła z pewnością uzasadnioną dumę.

Nikt nie przypuszczał, że wprowadzenie luksfery - czyli prostokątnego, ciężkiego i nieco topornego bloku z grubego szkła, otworzy nowy rozdział w kuchennym designie – całkowicie odnoszący się do szkła i jego praktycznie nieograniczonych możliwości aranżacyjnych.
Dzisiaj są one naprawdę ogromne. Wynika to z faktu, że współcześnie projektowane kuchnie są duże i przestronne, niejednokrotnie zintegrowane z resztą mieszkania bądź domu. Szczególnie modne stało się połączenie kuchnia-salon. Szkło takim z większym rozmachem zaprojektowanym przestrzeniom ma niezwykle wiele do zaoferowania. Począwszy od szklanych blatów, na których można przygotowywać i spożywać posiłki, poprzez półki dodające pomieszczeniu przestronności i lekkości, po szkło zabezpieczające pięknie pomalowaną ścianę lub tapetę.


Obecnie istnieje tendencja do projektowania przestrzeni otwartych, gdzie nie zawsze wszystkie pomieszczenia są doskonale wygrodzone przy pomocy tradycyjnych ścian. Gdy właścicielom nie do końca odpowiada taka integracja, mogą zdecydować się na zamontowanie szklanych ścian działowych, które nie tylko fizycznie podzielą przestrzeń, ale co istotne, nie zawłaszczą tak cennej dla każdego powierzchni.

Szkło zabezpieczające ścianę coraz popularniejsze

Doskonałym rozwiązaniem, które w kuchni godzi zarówno walory praktyczne, jak i estetyczne, jest szkło zabezpieczające ścianę bądź tapetę. W takim przypadku możemy się zdecydować na kolorowe szkło bądź szkło ozdobione nadrukiem grafiki, których bogaty wybór oferują katalogi producentów lub pokusić się o samodzielne zaprojektowanie tego elementu. Wielu projektantów bądź domowników decyduje się na nadruk wybranego zdjęcia, co zapewnia mieszkaniu lub domowi indywidualny charakter. Motyw taki może być powtórzony na drzwiach, blatach lub płytkach, co pozwala uzyskać spójność i harmonię koncepcji wnętrza.
Poza oczywistymi zaletami dekoracyjnymi, zapewniającymi kuchni ostateczny styl i elegancję, nie można pominąć waloru praktycznego szkła. Wybitne walory użytkowe, takie jak twardość, nienasiąkliwość, odporność na wysokie temperatury docenimy, przygotowując żywność i utrzymując kuchnię w czystości – zapewnia Joanna Grunwald z Glass House sp. z o.o. - Hartowane szkło jest bardzo bezpieczne. W przypadku stłuczenia rozsypuje się na kawałki, które nie mają ostrych krawędzi, przez co nie sprawią krzywdy domownikom – uzupełnia.

Życie domowe w otoczeniu szkła

Wraz z upływem lat ewoluował także styl naszego życia. Zmiany zaobserwować można było także budownictwie i designie wnętrz. Obecnie kuchnie są bardziej przestronne i otwarte w stosunku do przyległych pomieszczeń. Taki układ wpłynął także w dużym stopniu na przywrócenie kuchniom ich pierwotnej funkcji – centralizacji życia domowego. W nowoczesnych pomieszczeniach kuchennych z powodzeniem może przebywać kilku członków rodziny równocześnie, wykonując rozmaite czynności. Rano, a także po skończonym dniu pracy spotykamy się w niej – delektując się filiżanką kawy, przygotowując i spożywając wspólnie posiłki oraz spotykając się całymi rodzinami. Jest funkcjonalna, a jednocześnie ma szansę spełniać najwyższe estetyczne wymagania. W mieszkaniu czy w domu jest miejscem chętnie eksponowanym i centralnym – toczy się w niej życie rodzinne i towarzyskie – mówi Joanna Grunwald, Prezes Glass House sp. z o.o. - Bardzo ważny jest jej wystrój i klimat, a szkło wybitnie w tym pomaga. - dodaje.

blog comments powered by Disqus

Media

blog comments powered by Disqus

Wybierz styl dla siebie

BANER-APLIKACJA

 

Partnerzy portalu

logodekoral

 

 

 

logo jysk

 

logo 100308