Stylowo Mieszkaj

W nastroju na wnętrze: jak wykorzystać psychologię koloru podczas urządzania mieszkania?


Oddziaływaniem barw na ludzi (i nie tylko ludzi) zajmuje się psychologia koloru. Wiele z ustaleń, których udało się dokonać naukowcom zajmującym się tą dyscypliną, potwierdza to, co chyba każdy intuicyjnie wyczuwa - a wyniki niektórych eksperymentów okazały się naprawdę zaskakujące!
Brr, jak zimno! Chłód emocjonalny i nie tylko
Nie bez przyczyny nazywa się błękit smutnym kolorem bluesa - i nie bez przyczyny ten rzewny gatunek muzyczny otrzymał nazwę od tego akurat koloru! Wnętrza urządzone z przewagą barw chłodnych sprawiają wrażenie mniej przytulnych niż te, w których dominują ciepłe kolory; w skrajnych przypadkach bywają wręcz określane jako "chłodne" czy nawet "depresyjne". Czy w takim razie należy unikać tych kolorów podczas dekorowania mieszkania? Wprost przeciwnie - trzeba je wykorzystać na swoją korzyść! Barwy chłodne, szczególnie odcienie niebieskiego, sprzyjają wyciszeniu i koncentracji, jeżeli więc szukasz ozdoby do biura albo nawet kącika do nauki dla ucznia lub studenta, warto sięgnąć po dekoracje utrzymane w chłodnej tonacji. Może to być farba, może być też fototapeta z odpowiednim wzorem, ale nawet duży plakat z przewagą niebieskiego będzie odpowiedni, by "ochłodzić" wnętrze.
Słyszałeś poradę, by osoby, które pragną zrzucić parę kilo, zawsze jadły z niebieskiego talerza? To dlatego, że niebieski - kolor, który prawie nie występuje wśród naturalnych pokarmów - podświadomie kojarzy się z czymś niejadalnym, co wpływa na zmniejszenie łaknienia. Być może zatem pomalowanie miejsca, w którym najczęściej spożywasz posiłki, na niebiesko, albo ozdobienie go fototapetą z widokiem na morze, nie jest najlepszym pomysłem! Chyba że się odchudzasz...
Ciepło, cieplej, gorąco! Dogrzewamy wnętrza bez kaloryfera
Ciepłe barwy mają działanie wprost przeciwne do chłodnych: pobudzają, rozweselają i dodają optymizmu. Według niektórych badań przebywanie w otoczeniu ciepłych kolorów może nieznacznie przyspieszyć tempo bicia serca, a nawet pobudzić apetyt! To dlatego tak wiele sieciowych restauracji ma logotypy utrzymane w tonacji ciepłej. Zanim jednak w każdym pokoju mieszkania zamontujesz wielką fototapetę z motywem zachodzącego słońca (czy można sobie wyobrazić cieplejszy widok?) weź pod uwagę, że zbyt duża ilość zbyt intensywnych ciepłych kolorów działa na ludzi jak czerwona płachta na byka: sprawia, że stają się poirytowani lub wręcz agresywni i mają trudności z koncentracją. Pomalowanie pokoju nadpobudliwego dziecka na taki kolor to recepta na katastrofę! Wyraziste ciepłe kolory najlepiej sprawdzają się w charakterze barwnych akcentów na neutralnym tle (pomyśl tylko: pojedynczy pas fototapety w czerwone róże na tle białej ściany), a na większych powierzchniach najlepiej stosować je w nieco łagodniejszych, może nawet pastelowych odmianach. Ale jeśli zależy Ci na naprawdę intensywnym pobudzeniu - co może się świetnie sprawdzić na przykład w kuchni albo jadalni - sięgaj po nie śmiało!
Zielono mi i spokojnie
Zieleń jest mieszaniną żółtego i niebieskiego - często więc nie jest odbierana ani jako ciepła, ani jako zimna. Tradycyjnie zalicza się ją do barw chłodnych, choć w istocie może być albo taka, albo taka - to zależy od tego, którego składnika jest w niej więcej! Kolor zielony ma tę zaletę, że - jako najbardziej kojarzący się z naturą i dziką przyrodą - jest bardzo odprężający, psychicznie i nawet... fizycznie. Naprawdę! Nawet niezbyt długie patrzenie na zieleń - bez względu na to, czy jest to kwiatek w doniczce, czy fototapeta na całą ścianę - zmniejsza uczucie zmęczenia oczu. Jest to więc idealny kolor do biur - i tych firmowych, i tych domowych!

a302a0fb-bc6d-468c-85f3-4831a3713f86

a7936fb2-43ed-4726-ad4b-e6d9db25df8c

Jadalnia Plaza

 

Kontakt:https://myloview.pl/fototapety/

 

blog comments powered by Disqus

Media

blog comments powered by Disqus

Wybierz styl dla siebie

BANER-APLIKACJA

 

Partnerzy portalu

logodekoral

 

 

 

logo jysk

 

logo 100308