Stylowo Mieszkaj

Wiosenne porządki w sypialni

Kurzowi i roztoczom mówimy nie!

W sypialni spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego warto zadbać o to, by była nie tylko komfortowa, ale także czysta i przyjazna dla naszego zdrowia. Wiosenne porządki to idealny czas na pozbycie się kurzu i różnych drobnoustrojów. Wilgoć, ciepło i złuszczony naskórek sprawiają, że sypialnia to doskonałe miejsce bytowania roztoczy. Na jednym łóżku może być ich nawet 2 miliony. Są one szkodliwe nie tylko w przypadku osób mających alergie. Zalegające na pościeli, materacu, czy dywanie odchody roztoczy, mogą być przyczyną zapalenia atopowego skóry, nieżytu nosa, czy podrażnienia błon śluzowych. W walce z nimi pomóc może regularne odkurzanie i zapewnienie odpowiednich warunków w mieszkaniu. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 60 % , a temperatura 21 stopni Celsjusza.


Porządki zacznij od łóżka

W czasie wiosennych porządków szczególną uwagę należy zwrócić na łóżko. Pot, kurz i złuszczony naskórek sprawiają, że bardzo szybko się brudzi. Regularne zmienianie pościeli to jednak za mało, by utrzymać czystość. Szczególną uwagę należy poświęcić materacowi, który przynajmniej dwa razy w roku powinniśmy obracać przodem do tyłu oraz górą do dołu.  Pomaga to zapobiec ewentualnym odkształceniom punktowym. Jeśli natomiast nasz materac nosi już ślady zużycia, to najwyższy czas wymienić go na nowy. Najlepiej taki, który będzie higieniczny z natury.  – Materace lateksowe dzięki swojej porowatej strukturze zapewniają większą cyrkulację powietrza i wykazują właściwości antybakteryjne  – tłumaczy Tomasz Goc z firmy Janpol, produkującej materace. Barierą dla wszelkich zabrudzeń jest jednak pokrowiec. Powinien on być prany regularnie, najlepiej w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. - Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy  bez trudu zdejmuje się go z materaca i czy rozpina się na dwie części, które łatwiej włożyć do pralki i suszyć  w warunkach domowych - dodaje T. Goc.


Czas na odkurzanie

Wiosna to dobry czas, by przypomnieć sobie również o różnego rodzaju zakamarkach, których nie sprzątamy na co dzień. W okresie grzewczym na meblach, lampach, firanach i ozdobach gromadzi się więcej kurzu niż zazwyczaj. Dobrze jest powyciągać wszystkie rzeczy z szaf oraz szuflad i je odkurzyć. Jest to również doskonała okazja do tego, by zrobić selekcję i pozbyć się nieużywanych przedmiotów i ubrań. Podobno, jeśli czegoś nie używaliśmy przez dwa ostatnie sezony, raczej już po tą rzecz nie sięgniemy. W utrzymaniu świeżości przez całą wiosnę pomoże na pewno regularne otwieranie okien. Na zewnątrz z dnia na dzień jest coraz cieplej, dlatego można wietrzyć dom częściej, bez ryzyka jego nadmiernego wychłodzenia. Wpłynie to korzystnie na stan powietrza w sypialni, a tym samym poprawi jakość naszego snu.  


Sponsorowane

blog comments powered by Disqus

Media

blog comments powered by Disqus

Wybierz styl dla siebie

BANER-APLIKACJA

 

Partnerzy portalu

logodekoral

 

 

 

logo jysk

 

logo 100308