Stylowo Mieszkaj

Patricia Urquiola – kobieca strona designu

Ta urodzona w 1961 r., w hiszpańskim Oviedo światowej sławy designerka już jako nastolatka wiedziała, że będzie zajmowała się projektowaniem. Studiowała architekturę w Madrycie, jednak to nie zaspokoiło jej aspiracji. Skończyła więc wydział wzornictwa przemysłowego w samym sercu designu – Mediolanie. Tu ogromny wpływ na późniejsze jej prace miała możliwość obcowania z najwybitniejszymi specjalistami w dziedzinie wzornictwa. Jej promotorem był światowej sławy architekt i projektant Achille Castiglioni. To on pokazał Patricii, że inspiracje można czerpać zewsząd – choćby nawet z ulicy.

Kolejnym mentorem i wzorem do naśladowania był Vico Magistretti, którego poznała po ukończeniu studiów we włoskiej firmie De Padova, w której odbywała praktyki. Wspólnie zaprojektowali tam krzesło Flower, sofę Loom i szezlong Chaise Longue, które niezmiennie budzą zachwyt. Jeden ze swoich projektów - fotel Bergere Légere Urquiola zadedykowała specjalnie temu kreatorowi.

Kluczowym momentem w jej karierze było rozpoczęcie w 1998 r. współpracy z firmą Moroso na stanowisku dyrektora artystycznego. Przyniosło to artystce rozgłos i uznanie w świecie designu. Jej nazwisko zaczęło być rozpoznawalne i cenione. Trzy lata później Patricia Urquiola otworzyła własną pracownię – Studio Urquiola w Mediolanie i niemal natychmiast ustawiła się do niej kolejka firm zainteresowanych współpracą. Wśród nich: B&B Italia, Driade, Alessi, Cassiny, Foscarini, Kartell, Flos, Rosenthal, Hansgrohe.

Patricia Urquiola obecnie tworzy meble, lampy i przedmioty użytkowe, ale również wnętrza obiektów komercyjnych i wystaw. Jedną z najbardziej znanych jej kreacji wnętrz jest hotel Mandarin Oriental w Barcelonie. Jej prace spotykają się z zachwytem nie tylko wśród licznego grona odbiorców indywidualnych, ale też znawców designu i sztuki. Zdobyła między innymi tytuł Designer Roku przyznawany przez Elle Decor, nagrody Good Design Award, Red Dot Design Award, a Home i Häuser przyznawał jej tytuł Projektanta w latach 2000-2010.

Tym co wyróżnia jej projekty od innych jest umiejętność łączenia różnych tekstur, wzorów i materiałów. Robi to z ogromną gracją i hiszpańskim temperamentem. Jednocześnie jej projekty są pełne wyrafinowania, finezji i wrażliwości. Są ażurowe, koronkowe, eleganckie i dopracowane w szczegółach.

Patricia Urqiola wciąż zachwyca miłośników dobrego wzornictwa. Oprócz tego uczy designu w jednej z najbardziej prestiżowych szkół – Domus Accadame w Mediolanie. Prowadzi konferencje i seminaria na całym świecie. Młodym adeptom projektowania radzi, aby odważnie pokazywali światu swoje kreacje.

Po najlepszy design zapraszamy do www.mesmetric.com

 Artykuł sponsorowany

blog comments powered by Disqus

Media

blog comments powered by Disqus

Wybierz styl dla siebie

BANER-APLIKACJA

 

Partnerzy portalu

logodekoral

 

 

 

logo jysk

 

logo 100308