Modernizm we wnętrzu – praktyczne know-how

Modernizm to styl aranżacji wnętrz, którego historia sięga aż 100 lat wstecz. Najważniejszymi zasadami modernistycznymi jest połączenie elegancji z minimalizmem. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami, które można znaleźć w modernistycznych wnętrzach są szkło, drewno oraz stal. Poszukując odpowiednich mebli warto zwracać uwagę na te o ciekawych i geometrycznych kształtach. Na tkaninach występują różnego rodzaju niepowtarzalne wzory. Choć kolory używane w tego typu aranżacjach są spójne to z całą pewnością nie można powiedzieć, że są monotonne. Jeśli więc w nowym domu lub mieszkaniu pragnie się stworzyć modernistyczny styl warto poznać i zastosować najważniejsze zasady, które zapewnią dokładnie taki efekt jak oczekiwany.

Kolory i wzory – dodatki do domu

W modernistycznych aranżacjach ogromne znaczenie mają artystyczne wzory, a także kolory o delikatnych barwach. Wiele osób ma obawy przed stworzeniem zbyt monotonnego lub nawet nudnego wnętrza w przypadku stonowanych i delikatnych barw. Jednakże niepowtarzalne i najczęściej bardzo artystyczne wzory sprawiają, że aranżacja zyskuje na wyjątkowości i staje się niezwykle ciekawa. Najlepszym sposobem na wprowadzenie do konkretnych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu wzorów jest zastosowanie ich na tkaninach. Zasłony lub poszewki na dekoracyjne poduszki to najlepszy sposób na wzorzyste akcenty w poszczególnych pokojach. Dzięki temu łatwo będzie również dokonywać zmian, gdy konkretne wzory już się opatrzą i znudzą. Bardzo istotne w modernistycznych wnętrzach są również dekoracje i elementy ozdobne, jak na przykład obrazy. Zastosowanie w salonie charakterystycznego obrazu na ścianie o wyjątkowym wyglądzie może wystarczyć do stworzenia aranżacji zapadającej w pamięć i rzucającej się od razu w oczy wszystkim odwiedzającym gościom.

Meble

Meble mogą bardzo skutecznie i w dużym stopniu zmienić charakter i styl wystroju całego wnętrza. Jeśli wybór pada na styl modernistyczny warto zainwestować w meble o opływowych i niekoniecznie typowych kształtach. Wygląd mebli ma duże znaczenie i najlepiej jest wybierać modele o stosunkowo prostej budowie. Jednakże zdecydowanie najważniejszą cechą mebli w modernistycznym domu lub mieszkaniu powinna być ich funkcjonalność. Założenia modernistycznego stylu skupiają się głównie na komforcie codziennego użytkowania z jednoczesnym stworzeniem eleganckiego i niepowtarzalnego wnętrza. Meble powinny być więc doskonałej jakości, aby mogły służyć przez długi czas. Ze względu na to, że w modernistycznym stylu kładzie się nacisk na minimalizm to najlepiej jest zainwestować swoje pieniądze w mniejszą ilość mebli, akcesoriów oraz innych elementów wyposażenie, lecz o najlepszej możliwej jakości.

Oświetlenie

Przestrzeń urządzona w modernistycznym stylu powinna być jasna i dobrze oświetlona. Wybierając lampy do całej aranżacji warto więc w pierwszej kolejności zwracać uwagę na moc oświetlenia i zasięg. Ponadto lampy powinny mieć również ciekawe, artystyczne lub geometryczne kształty, które będą idealnie wpisywać się w ogólny zamysł całego wyposażenia. Zastosowanie jednej charakterystycznej lampy o dużym zasięgu oświetlenia jest znacznie lepsze niż wstawianie do jednego pomieszczenia wielu mało ciekawych lamp.

Dywany na podłogach

W modernistycznych wnętrzach nie powinno zabraknąć ciekawych dywanów. Ich zastosowanie sprawia, że każde pomieszczenie staje się przytulne, bardzo komfortowe, a co najważniejsze również funkcjonalne. Jeśli żaden inny element wystroju nie ma ciekawego wzoru to warto wybrać ciekawy dywan w nietypowym kolorze i z wyjątkowym wyglądem. Dywany nie muszą pojawić się w każdym pokoju domu lub mieszkania, lecz z pewnością są wskazane w pokojach dziecięcych lub młodzieżowych, sypialni oraz salonie. Dywan może pojawić się również w korytarzu lub przedsionku.