Wnętrza w stylu marokańskim. Jak wprowadzić styl marokański do wnętrza?

Jak wiadomo na rynku istnieją meble w różnych stylach. Nie każdy musi mieć urządzone mieszkanie w tym samym stylu. Każdy przecież ma swój gust. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić styl marokański.

Czym jest styl marokański?

Nie każdy zapewne słyszał w ogóle o istnieniu takiego stylu. Dlatego warto go trochę opisać. Jak wiadomo styl marokański pochodzi z Maroko. Ciekawostką jest to, iż inspiruje on wnętrza już dość długo, bo już od kilku sezonów. I można zauważyć, iż staje się on coraz bardziej popularny. Jest to styl orientalny. Charakteryzuje się on tym, iż jest dość radosny i żywiołowy. Styl ten zawiera w sobie pełen dekoracyjny przepych. Wnętrza w tym stylu wyróżniają się tym, iż mają feerią orientalnych wzorów, faktur i słonecznych barw. Ponadto łączy on wszystko z czego słynie kultura arabska. We wnętrzach można znaleźć między innymi: bogatą ornamentykę, która odnosi się przede wszystkim do architektury jak i rzemiosła tego regionu. Wzory są abstrakcyjne. Ponadto inspirowane są one piękną, egzotyczną roślinnością. Łączą się one z ażurami. Dzięki temu wypełniają arabskie budowle. Jeśli chodzi wnętrza to ozdabiają przede wszystkim meble, lampy i dodatki. Ten styl jest dla osób, które uwielbiają egzotyczne klimaty. Bardzo dobrze komponuje się ten styl w salonie oraz łazience. Jednak w kuchni też jest czasami spotykany. Można stworzyć między innymi klimat marokańskiego suku lub ciekawej, orientalnej łaźni. Ważne, aby wprowadzać go stopniowo, aby nie było przepychu od razu.

Jak wprowadzić styl marokański do wnętrza? Dodatki do domu

Wprowadzając do swojego domu wnętrza w stylu marokańskim, warto zapamiętać, iż urządzanie całego mieszkania w tym stylu to trochę przesada. Wszystko dlatego, iż będzie tego za dużo i nie będzie to dobrze wyglądało. Najlepiej w tym przypadku będzie jak wykorzystamy tylko niektóre elementy pochodzące ze stylu marokańskiego. Możemy zatem ożywić swoje wnętrza i dać im niepowtarzalny charakter. Wyróżnia go to, iż zawiera w sobie abstrakcyjne ornamenty. Bardzo często w tym stylu możemy zauważyć motyw marokańskiej koniczyny. Warto dodać, koniczyna pasuje zarówno do tradycyjnych aranżacji, jak i do tej bardziej nowoczesnej. Najczęściej wykorzystywane są do stylu między innymi płytki ceramiczne oraz tapety zdobione właśnie tym motywem.
Dodatkowo często wykorzystuje się w stylu marokańskim różnorodne łuki i koronkowe przesłony. Warto dodawać wszechobecne ażury, które zdobią różnorodne tekstylia. Ważne w tym stylu jest zabawa teksturą. Obowiązkowe jest także wykorzystywanie materiału typu aksamit, atłas czy jedwab. Jeśli zatem ktoś chciałby mieć w swoim domu pokój w stylu marokańskim to na pewno musi zaopatrzyć się dywanami oraz poduszkami. Jednak to nie wszystko. Warto dodać elementy, które są charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu kilimami.

Co jeszcze wyróżnia styl, abyśmy mogli to wykorzystać w swoich wnętrzach? Na pewno można wykorzystać w środku, między innymi: drewno, kamień, metal oraz ceramikę. Bardzo ważne jest to, aby dodawać do wnętrza kolory jasne, ale wyraziste. Nie może być w tym minimalizmu. Można dodać zatem kolory czerwony, żółty a nawet pomarańczowy. Nie można zapominać o błękicie i zieleni. Dokładniej to ciekawym rozwiązaniem jest turkus, morski, szmaragd i indygo. Co jeszcze daje poczucie przepychu we wnętrzu? Oczywiście wykorzystanie koloru złotego i srebrnego.
Teraz zastanówmy się nad meblami w stylu marokańskim. Na pewno muszą być w nietypowych kolorach. Warto wziąć żółte i niebieskie. Będą się wyróżniały na tle innych mebli. Ważne także jest to, aby na tych meblach były, piękne ale nietypowe zdobienia. Chociażby w marokańską koniczyną. Innymi fajnymi meblami, które sprawdzą się w tym stylu są niskie stoliki czy pufy. Na nich muszą być różnego rodzaju wzory.

Podsumowując niniejszy artykuł warto dodać, iż ten styl nie nadaje się dla każdego. Jedynie sprawdzi się to u osób, które lubią duży przepych w pomieszczeniach.