Garderoba – jak ją zaprojektować i urządzić?

Posiadanie własnej garderoby w domu lub mieszkaniu to ogromny przywilej i ułatwienie. Możliwość przechowywania wszystkich ubrań oraz akcesoriów w osobnym pomieszczeniu sprzyja również utrzymywaniu na co dzień porządku. Mając całe pomieszczenie do zagospodarowania na garderobę nie trzeba martwić się o brak miejsca w szafie, która znajduje się na przykład w sypialni. Jednakże, aby garderoba była funkcjonalna należy ją odpowiednio zaprojektować i urządzić właściwymi meblami. Wstawienie pierwszej lepszej szafy bez większego zastanowienia niestety najczęściej okazuje się w późniejszym czasie problematyczne.

Indywidualne potrzeby

Przymierzając się do aranżacji własnej garderoby w nowym domu lub mieszkaniu w pierwszej kolejności należy sprecyzować potrzeby i oczekiwania. Bardzo ważne jest również pamiętanie o uwagach i spostrzeżeniach innych domowników, którzy również będą korzystać z garderoby. Wiele kwestii warto skonsultować również z innymi osobami spoza domu, którzy mają odmienne doświadczenia. W większości przypadków organizowania i urządzania garderoby w nowym domu lub mieszkaniu inwestorzy nie posiadali wcześniej takiego pomieszczenia. W związku z tym potrzeby mogą nie być dokładnie sprecyzowane, gdyż jedna szafa znajdująca się w pokoju do tej pory wydawała się być wystarczająca. Aby oszacować w konkretniejszy sposób potrzeby własne oraz swoich bliskich warto przejrzeć wszystkie posiadane ubrania oraz akcesoria. W zależności od ich ilości należy zdecydować o wyborze szafy posiadającej właściwą liczbę półek, szuflad oraz drążków na wieszaki. Ta wiedza jest absolutnie niezbędna podczas wybierania szaf lub wyposażenia do garderoby.

Przemyślany projekt szafy

W przypadku zamawiania i wybierania szaf, w których można samodzielnie wybrać rodzaj wyposażenia wewnętrznego. Zaprojektowanie szaf do garderoby może być bardzo trudne, dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonej i wyspecjalizowanej osoby. Bardzo istotne jest dokonanie szczegółowych i dokładnych pomiarów. Znając wymiary pomieszczenia i uwzględniając wszystkie jego zakamarki można stworzyć funkcjonalną przestrzeń, która pozwoli przechowywać w jednym miejscu wszystkie posiadane ubrania oraz akcesoria. Warto wziąć pod uwagę również przechowywanie takich rzeczy jak ręczniki oraz dodatkowe pościele w garderobie. Przygotowanie miejsca na wszystkie te rzeczy wymaga przemyślenia i doskonałego planowania oraz organizacji. Ostatnim momentem na dokonanie ewentualnych zmian w projekcie garderoby i jej wyposażenia następuje w momencie montażu szaf oraz wszystkich półek czy też drążków na wieszaki.

Przemyślane ułożenie wszystkiego w garderobie – dodatki do domu

Już podczas planowania i projektowania wyposażenia garderoby dokonuje się pierwszych wyborów w jakim miejscu znajdą się poszczególne elementy stylizacyjne. Sukienki, żakiety oraz płaszcze powinny znaleźć się na odpowiednim drążku na wieszaki. Z kolei ubrania na półkach warto podzielić nie tylko ze względu na rodzaj, lecz również ich posiadacza. Każdy domownik powinien mieć świadomość, w którym dokładnie miejscu garderoby może rozłożyć własne ubrania. Na szaliki, czapki, bieliznę oraz biżuterię warto przygotować osobne szuflady, w których wszystko się pomieści i będzie odpowiednio przechowywane. Jeśli garderoba zostanie dobrze zaprojektowana w przemyślany sposób możliwe jest przechowywanie w niej wszystkich ubrań sezonowych. Z czasem z pewnością każdy z domowników wypracuje również własny system układania ubrań oraz akcesoriów w garderoby, lecz pewne zasady i podziały pozostaną niezmienione od samego początku. Garderobę można więc spokojnie zaliczyć do bardzo przydatnych i funkcjonalnych pomieszczeń w mieszkaniu. Projektując dom lub poszukując mieszkania do kupienia warto pomyśleć właśnie o obecności garderoby, która bardzo ułatwi utrzymywanie porządku i codzienne funkcjonowanie.