Loftowy styl w Twoim mieszkaniu

Mieszkania w stylu loftowym większości osób kojarzyły się z budownictwem o pochodzeniu przemysłowym. Magazyny, hale i studia o wielkich powierzchniach, które były przekształcane na prywatne miejsca zamieszkania najczęściej charakteryzowany się właśnie takim rodzajem aranżacji. Współcześnie jednak styl loftowy można zastosować w dowolnym mieszkaniu lub domu. Podstawą jest świadomość i odpowiedni plan, które pozwolą stworzyć wyjątkowy i niepowtarzalny projekt aranżacji wnętrz o loftowym charakterze.

Czy każde mieszkanie można urządzić w stylu loftowym? Informacje

Jeszcze całkiem niedawno loftowe wnętrza dominowały raczej w miejscach, które wykorzystywano wcześniej na różnego rodzaju magazyny, bądź też hale przemysłowe. Z kolei w mieszkaniach znajdujących się w blokach oraz apartamentowcach królowały wnętrza nowoczesne, eleganckie, glamour oraz skandynawskie. Jednakże obecnie coraz więcej osób staje się świadomych, że mieszkania w każdym miejscu i budynku można urządzać bardzo dowolnie i nawet loftowy styl jest jak najbardziej osiągalny. Nawet mieszkania o niewielkiej powierzchni można zaaranżować i wykończyć w taki sposób, aby miały charakter loftowy.

Dużo otwartej przestrzeni

Zdecydowanie najbardziej charakterystyczne w loftowych wnętrzach jest wrażenie dużej i otwartej przestrzeni tuż po wejściu do mieszkania. Dlatego też jeśli właśnie w tym stylu ma być urządzona nowa nieruchomość warto przemyśleć niektóre ścianki działowe. Część z nich z całą pewnością można bowiem zlikwidować i w ten sposób stworzyć dużą przestrzeń do aranżacji. Oczywiście zdecydowanie najłatwiej jest stworzyć loftową aranżację jeśli mieszkanie już posiada odpowiednio dużą powierzchnię z otwartą przestrzenią. Mimo to warto mieć świadomość, że niewielkie pomieszczenie również można z powodzeniem wyposażyć w niezbędne elementy tworzące loftowy klimat.

Materiały

Urządzając swoje nowe mieszkanie w loftowym stylu należy przede wszystkim zwracać uwagę na materiały wykorzystane do zrobienia mebli oraz elementów dekoracyjnych. Najważniejszy jest metal, a także cegła i drewno. Wybierając poszczególne meble i elementy ozdobne oraz aranżacyjne warto decydować się na te, które wydają się mieć nieco bardziej surowy charakter. Loftowy styl w głównej mierze opiera się na jak najbardziej surowym wykończeniu. Metalowe elementy w postaci drzwi, regałów oraz prostych lamp to doskonałe wyposażenie nadające niepowtarzalnego klimatu w pomieszczeniach. Z kolei cegiełkę najlepiej jest wykorzystać na ścianach lub podłogach. Ściana znajdująca się za kanapą w salonie lub dużym pokoju sprawia wrażenie, jakby została właśnie odsłonięta po ściągnięciu tynku. W przypadku urządzania mieszkania znajdującego się w starej kamienicy odsłonięcie starej cegły jest jak najbardziej możliwe i warto podjąć próbę jeśli mieszkanie ma wyglądać jak loftowe. Drewno o surowym wyglądzie i charakterze idealnie sprawdza się jako materiał służący do wykonania mebli, drzwi oraz elementów dekoracyjnych. Z całą pewnością jednak w loftowych wnętrzach nie należy stosować bardzo eleganckich elementów w stylu glamour lub skandynawskim. Mimo to mieszkania zaaranżowanie w taki sposób mogą być niezwykle przyjemne i przytulne dla wszystkich domowników.

Kolory

Loftowe wnętrza najczęściej utrzymywane są w stonowanej kolorystyce. Ciemny kolor czerwony, brąz, czerń, ciemna zieleń oraz ewentualnie granat to barwy, które świetnie współgrają z innymi elementami wyposażenia o loftowym charakterze. Najbardziej dominującym kolorem często jest również szary o najróżniejszych odcieniach. Większość pomieszczeń utrzymywana jest w barwach o odcieniach chłodnych. Stosując się do tych kilku podstawowych zasad można urządzić dowolne mieszkanie w bardzo ciekawy sposób i stworzyć loftowe wnętrza, które będą sprawiały satysfakcję przez długi czas.