Płyta MDF – co to jest?

Płyta MDF to materiał stosowany powszechnie w meblarstwie, ale także w stolarstwie budowlanym i do elementów wykończeniowych. Jej tajemnicza nazwa pochodzi od angielskiej frazy Medium Density Fibreboard. Dzięki niej powstają piękne, trwałe i stabilne blaty kuchenne, biurka, szafy czy komody.

Płyta MDF jest płytą pilśniową, która wykonana jest z wiór drzewnych o średniej gęstości. Mieszanka składająca się ze zmielonych kawałków drewna połączonych ze sobą związkami organicznymi. Płyta MDF to idealny, łatwy w obróbce, a jednocześnie trwały i wytrzymały materiał drewnopochodny.

Płyta MDF dzieli się na płyty LDF i HDF, różniące się między sobą gęstością. Płyty LDF posiadają nieco mniejszą gęstość niż HDF, dlatego rzadziej są stosowane w produkcji mebli. Płyty MDF oferują przede wszystkim bardzo korzystny stosunek jakości do ceny. Do tego są odporne na uszkodzenia, zniszczenia i wieloletnią eksploatację.

Wybór płyty MDF jest świetnym, jeśli chodzi o produkcję mebli. Płyty te nie chłoną bowiem tłuszczów, a do tego ciężko jest uszkodzić je jakimikolwiek substancjami chemicznymi. Niezwykle łatwe są też do zachowania czystości, wystarczy ich powierzchnię przetrzeć od czasu do czasu zwilżoną ściereczką.

Kolejną zaletą płyty MDF jest łatwość w jej obróbce. Oznacza to, że można dowolnie ją modyfikować: docinać, przycinać czy frezować. Powstać z niej może całkiem nowy, zupełnie oryginalny kształt. Możliwe jest także zginanie, skręcanie ze sobą, a także wiercenie.

Płyta MDF występuje w kilku rodzajach. Dostępne są różne kolory, a także wykończenia: matowe, półmatowe i błyszczące. Płyta MDF charakteryzuje się między innymi atrakcyjnym wyglądem. Meble wykonane z tego materiału często wyglądają dokładnie tak, jakby stworzone były z litego drewna. A są zdecydowanie tańsze.

Jedyną chyba wadą płyty MDF jest to, że pomimo swojej solidności i trwałości, jest pozbawiona odporności na wilgoć. Woda deformuje płytę, przez co nie może być ona stosowana w miejscach narażonych na wilgoć.