Drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe?

Każdy chce zapewnić sobie jak największy komfort we własnym mieszkaniu. Do komfortowych warunków zalicza się ogrzewanie podłogowe. W naszym domu możemy zapewnić ciepło zawsze dzięki wodnemu lub elektrycznemu systemowi ogrzewania podłogowego. Odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane ogrzewanie podłogowe jest udogodnieniem, które zapewnia ocieplenie pomieszczeń oraz tworzy przyjemny i zdrowy klimat dla całej rodziny. Należy pamiętać, że grzejniki ścienne ogrzewają powietrze w swojej najbliższej przestrzeni i powodują ruch ciepłego powietrza ku górze, czyli w stronę sufitu. Z kolei systemy ogrzewania podłogowego gwarantują równomierne rozprowadzenie się ciepła w pomieszczeniu. Jedynym kłopotem może być wykończenie podłogi, gdyż to, na co ogrzewanie podłogowe zostanie położone jest bardzo istotne.

Drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe? Ważne informacje

Wybierając ponadczasowe drewno będzie można cieszyć się estetyką oraz funkcjonalnością. Jednak należy przyłożyć uwagę do wyboru odpowiedniego gatunku drewna(sprawdzenie parametrów jak opór cieplny czy przepuszczalność ciepła). Podłogi drewniane są kojarzone z elegancją i naturą. Aby drewno spełniało swoje funkcje przy ogrzewaniu podłogowym należy wybrać produkt cechujący się dobrą higroskopijnością oraz niskim współczynnikiem skurczu, aby w okresie grzewczym nie pojawiły się szczeliny w drewnie. W takim wypadku najlepiej jest wybrać gatunki egzotyczne (merbau, doussie, jatoba) lub klasyczny dąb europejski. Z kolei chcąc wykorzystać drewno akacji lub sucupiry trzeba zwrócić uwagę, aby w trakcie sezonu grzewczego zachowana została właściwa wilgotność powietrza. W sytuacji, gdy wilgotność spadnie poniżej dopuszczalnego poziomu mogą pojawić się widoczne szpary w parkiecie. Dodatkowo długotrwałe zachowanie suchego klimatu w pomieszczeniu może być przyczyną powstania małych pęknięć podłogi, a deski mogą odkształcić się i stać się wklęsłe.

Jakie są rodzaje ogrzewania?

Obecnie wykorzystywane są dwa rodzaje ogrzewania podłogowego:

  • elektryczne i
  • wodne.

Na wodnym systemie ogrzewania podłogowego można stosować podłogi drewniane, ale należy zwrócić uwagę na współczynnik skurczu i pęcznienia. Gatunki drewna, które charakteryzują się dużym współczynnikiem skurczu i pęcznienia(np. buk, klon, brzoza czy jesion) po podgrzaniu kurczą się i w podłodze pojawiają się widoczne szczeliny. Dobierając gatunek o odpowiednich parametrach i stabilności wymiarowej pozwoli uniknąć takiej sytuacji. Należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe to duże wyzwanie dla drewnianej podłogi, gdyż pomimo właściwego zastosowania, użytkowania, a nawet optymalnej temperatury w pomieszczeniu może dochodzić do deformacji. Z tego powodu, jeżeli wybieramy drewnianą podłogę to tylko z fazowanymi krawędziami, aby zminimalizować zmiany kształtu. W tym systemie niewskazane jest stosowanie gatunków drewna o wysokim współczynnikiem skurczu i pęcznienia. Podłogi na ogrzewanie podłogowe powinny doskonale współpracować z systemem ogrzewania, aby nie narażać użytkowników na niebezpieczne sytuacje czy niepotrzebne koszty. W przypadku podłóg drewnianych przy ogrzewaniu podłogowym trzeba kontrolować temperaturę powierzchni, która nie powinna przekraczać wartości 27°C w każdym miejscu parkietu. Ważne jest również, aby ogrzewanie podłogowe było równomiernie rozmieszczone pod całym parkietem. W przeciwnym wypadku fragmenty nieogrzewane i ogrzewane powinny być rozdzielone szczeliną dylatacyjną.
Na ogrzewanie podłogowe zaleca się używanie drewna warstwowego, które dzięki specjalnej konstrukcji jest materiałem stabilniejszym niż lita deska podłogowa. Podłoga wielowarstwowa charakteryzuje się lepszymi parametrami przenikalności ciepła i zapewnia równomierny rozkład naprężeń. Dodatkowo na podłogowy system grzewczy można stosować bez obaw elementy drewna o bardzo dużym formacie. W przypadku podłóg wielowarstwowych zaleca się, aby ich grubość nie przekraczała 15 mm, a opór cieplny 0,15 m2 K/W.