Wykonanie przydomowego tarasu własnymi rękami może być powodem do dumy. Chcąc stworzyć przestronne i komfortowe miejsce dla całej rodziny warto pamiętać o podstawowych zasadach. Przed rozpoczęciem montażu należy zapoznać się opisem technicznym danego gatunku drewna. Również materiał trzeba sprawdzić przed montażem. Trzeba pamiętać, że drewno nie jest materiałem jednolitym, a każda deska posiada indywidualne cechy, nawet, gdy deski pochodzą z tego samego źródła(różnice usłojenia i kolorystyki).
Od czego zacząć montaż drewnianego tarasu? Istotne informacje
Przed przejściem do etapu montażu tarasu należy dobrać odpowiedni materiał do jego stworzenia. Wśród desek drewnianych można wybierać pomiędzy odmianami egzotycznymi oraz iglastymi. Odmiany egzotyczne wyróżniają się dużą wytrzymałością oraz wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Dodatkowo odznaczają się oryginalnym wybarwieniem, czasem w głębokich tonacjach brązu i czerwieni. Najpopularniejszymi gatunkami są:
- ipe,
- tatajuba,
- merbau,
- cumaru,
- bangkirai,
- garapa,
- kempas.
Każdy rodzaj drewna posiada własne, niepowtarzalne właściwości.
Kolejnym krokiem montażu desek tarasowych jest przygotowanie podłoża. Podłoże powinno być zgodne z obowiązującą sztuką i przepisami budowlanymi. Należy pamiętać, że wykonanie podłoża jest obarczone wyłączną odpowiedzialnością wykonawcy, Drewniany taras może zostać wykonany na kilku rodzajach podłoża. Grunt rodzimy wymaga największego nakładu pracy. Dla zapewnienia stabilności trzeba wykopać dołki pod bloczki betonowe, do których należy wsypać warstwę piasku zmieszanego z betonem w proporcji 3:1. Kolejnym krokiem jest umieszczenie bloczków fundamentowych, które wyznaczą odpowiednią wysokość nad powierzchnią gruntu. Wykonawca musi też pamiętać o zachowaniu spadku dla tarasu o wartości 1-2%. Innym podłożem może być jeszcze:
- kostka brukowa,
- płyta betonowa,
Przede wszystkim podłoże musi być gładkie, twarde i stabilne. Należy także zachować właściwy spadek umożliwiający odpływ wody deszczowej wody poza obszar tarasu. Dopiero na odpowiednio przygotowane trzeba ułożyć płyty betonowe pod legary.
Jak układać drewniane deski podczas montażu tarasu?
Istnieje kilka wariantów układania desek tarasowych. Deski tarasowe jak układać najlepiej:
- prostopadle do drzwi wejściowych,
- równolegle lub
- pod kątem.
Do najbardziej popularnych metod zalicza się układanie prostopadle do drzwi wejściowych oraz równolegle. Warto zauważyć, że montaż desek prostopadle do wejścia domu optycznie wydłuży powierzchnię tarasu oraz zminimalizuje widoczność odkształceń lub ewentualnych nierówności. Z kolei ułożenie desek równolegle zapewni wizualne poszerzenie przestrzeni. Jednak bez względu na to, jaki układ wybierzemy najważniejsze jest, aby ułożenie desek tarasowych dostosowane było do nachylenia konstrukcji.
Czy warto zastosować legary?
Obecnie bardzo popularną metodą układania desek tarasowych jest ułożenie desek na legarach i wspornikach. Wtedy montaż desek tarasowych ma miejsce na specjalnych wspornikach, które są wykonane z tworzywa sztucznego oraz rozstawione w równych odległościach. Ta metoda pozwala na ułożenie deski tarasowej szybko i w prosty sposób, a wsporniki gwarantują:
- wyrównanie powierzchni,
- właściwą wentylację,
- miejsce pod deskami(np. na schowanie kabli czy przewodów).
O czym należy pamiętać przy układaniu deski tarasowej?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy rodzaj drewna musi mieć odpowiednią przestrzeń, aby móc pracować. Pod wpływem takich czynników jak deszcz, mróz czy innych zmiennych warunków pogodowych może dojść do deformacji i szybszego zużywania się materiału. Dlatego bardzo istotne jest zabezpieczenie desek właściwie dobranym impregnatem(lakier, lakierobejca lub olej do drewna). Trzeba wziąć pod uwagę, że środki ochronne do drewna mogą szybciej się ścierać w miejscach częściej używanych, ciągach komunikacyjnych czy na nieosłoniętej przestrzeni. Wpływ na wygląd drewna ma także ilość promieniowania słonecznego.